MUZEUM ŚREDNIOWIECZA

Jesteś miłośnikiem historii?

Pasjonujesz się epoką średniowiecza – dawnym fechtunkiem, zwyczajami i rzemiosłem?

W Zamku Kliczków jest miejsce jedyne w swoim rodzaju – Muzeum Średniowiecza!

Ekspozycja muzealna ukazuje fascynujące elementy okresu średniowiecza, które nie są wszystkim powszechnie znane…

Wystawa militariów pozwala zwiedzającym zdobyć wiedzę o tajnikach dawnej sztuki zbrojnej, wojennej oraz o średniowiecznych sztukach walki.

Sale Zamku Kliczków zostały ozdobione kolekcją replik tarcz i sztandarów zdobionych herbami Piastów –  jest to jedyny taki i najbardziej kompletny zbiór
w Polsce!

Wystawy przybliżają historię Słowian i wikingów – ich codzienne życie, tradycje, wierzenia,  także życie codzienne w miastach i zamkach. Odkryjecie tutaj sztukę, humor i przedmioty z tamtej epoki.

Na ekspozycję składają się między innymi: repliki tarcz herbowych, broni białej, zbroi, łuków i strzał oraz strojów. W przeszklonych gablotkach umieszczone zostały monety, narzędzia, gry planszowe, elementy uzbrojenia, tablice z tekstami i ilustracjami, ekspozycje o piastowskich książętach Śląska oraz o wojskowości wikingów.

W ramach ekspozycji dostępne są średniowieczne ilustracje przedstawiające wynalazki takie jak: średniowieczne windy, amfibie, pierwowzory czołgów, granaty, skafandry do nurkowania i inne elementy, które mogą być dużym zaskoczeniem dla oglądających.

Na wystawie dostępne są kody QR, które po zeskanowaniu pozwalają zwiedzającym na dostęp do poszerzonych informacji odnośnie danego eksponatu, czy wydarzenia historycznego.